Dynamiczne warunki pracy charakteryzujące branżę lotnictwa bezzałogowego są powodem, dla którego operatorzy UAV potrzebują nieustannego dostępu do aktualnych, rzetelnych danych. Każdy lot trzeba przecież odpowiedno zaplanować tak, żeby był zgodny z obowiązującym prawem oraz przede wszystkim bezpieczny. By ułatwić dostęp do niezbędnych informacji stworzyliśmy  bazę zawierającą cenne naszym zdaniem źródła "bezzałogowej wiedzy", które poumieszczaliśmy w odpowiednich kategoriach. Mamy nadzieję, że ułatwią one przygotowania do wszystkich nadchodzących lotów.

 

1. Mapy lotnicze

https://airspace.pansa.pl/map - Strona stworzona przez PAŻP pozwala na zapoznanie się z planem użytkowania przestrzeni powietrznej AUP oraz jego aktualizacjami UUP naniesionymi na mapę Polski. Umożliwia uzyskanie szczegółowych informacji o czasie obowiązywania, zakresie wysokości oraz podmiocie odpowiedzialnym za  dokonane rezerwacje. W celu ułatwienia wyszukiwania zastosowano tam 2 rodzaje filtrów- przedział czasowy oraz wysokości. Czyni to stronę bardzo przydatnym narzędziem pracy.

https://droneradar.eu/ -prawdopodobnie najlepsze dostępne narzędzie służące do planowania lotów dronów. Pobiera informacje z danych PAŻP, co gwarantuje ich zgodność ze stanem faktycznym w powietrzu. Zawiera wygodne  filtry wyszukiwania,  pozwala na zgłoszenie lotu do TWR oraz obejmuje specjalną procedurę awaryjną w przypadku utraty kontroli nad statkiem powietrznym.

2. Depesze NOTAM

https://pilotweb.nas.faa.gov/PilotWeb/ - wyszukiwarka depesz NOTAM pozwala na znalezienie  aktualnych informacji w oparciu o interesującą użytkownika lokalizację, lub odszukanie treści konkretnego dokumentu jeżeli wprowadzony zostanie numer depeszy.

3. Pogoda

https://www.uavforecast.com/#/ - dostępna tam szczegółowa prognoza pogody pozwoli przewidzieć warunki planowanego lotu. Oprócz danych takich jak widoczność, , zachmurzenie czy prędkość wiatru, zdobędziemy tam również informacje o szacowanej liczbie możliwych do połączenia satelitach GPS, czy pomiar zakłóceń geomagnetycznych. Niestety darmowa wersja programu uwzględnia prognozę jedynie dla najbliższych 24 godzin. Jeżeli potrzebujemy siedmiodniowej prognozy godzinowej będziemy zmuszeni do skorzystania z płatnej wersji aplikacji.

https://www.windy.com/ - Windy to portal zawierający szczegółowe prognozy pogodowe przedstawione w łatwej do analizy formie graficznej, która poprawia komfort wyszukiwania.

4. Prawo

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/zasady-wykonywania-lotow-uav - Urząd lotnictwa cywilnego w oparciu o prawo lotnicze stworzył przystępne kompendium wiedzy dotyczące użytkowania BSP w celach Rekreacyjnych lub sportowych, jak i innych (zarówno VLOS, jak  i BVLOS).

https://www.easa.europa.eu/easa-and-you/civil-drones-rpas - Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem w życie jednolitego prawa dotyczącego użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. Na stronie organizacji EASA możemy znaleźć aktualne informacje o postępie prowadzonych prac.

5. Słownik pojęć

https://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe=ops&lang=_pl&opis=OPS/ops_know_how

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/zasady-wykonywania-lotow-uav/4590-slowniczek-pojec

Obie zaproponowane powyżej strony internetowe przybliżą pojęcia związane z wykonywaniem lotów UAV.

6. Badania lotniczo- lekarskie

https://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/medycyna-lotnicza/lekarze-orzecznicy

https://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/medycyna-lotnicza/centra-medycyny-lotniczej

Podane linki zawierają oficjalny spis orzeczników lotniczo-lekarskich oraz ośrodków medycyny lotniczej posiadających uprawnienia do przeprowadzenia niezbędnych badań operatorów dronów.

  1.   Szkolenia

https://szkolenia.systemybezzalogowe.pl/ - zachęcamy również do zapoznania się z ofertą  prowadzonych przez nas szkoleń operatów UAV.

Zebrane w ramach artykułu linki stanowią naszym zdaniem komplet, który każdy korzystający z bezzałogowych statków powietrznych powinien znać. Co sądzicie o przygotowanym przez nas zestawie? Czy dorzucilibyście od siebie inne propozycje?  

Zostaw komentarz

Zaloguj się