Drony w walce z pandemią koronawirusa

kwi 2, 2020

W czasach pandemii koronawirusa, świat potrzebuje nadzwyczajnych rozwiązań. Po raz kolejny drony pokazują, że świetnie nadają się do zadań specjalnych. Chiny, Włochy, Hiszpania i, w coraz szerszym zakresie, Polska sięgają po wsparcie bezzałogowców.
Na temat wykorzystania dronów do walki ze skutkami pandemii dyskutowali w poprzednim tygodniu przedstawiciele najważniejszych służb państwowych. 
Zakres zadań, do których można wykorzystać drony jest ogromny. Do czego są używane?

Patrolowanie miejsc objętych zakazem wstępu
Policyjne drony kontrolują parki, lasy i okolice rzek, szukając osób, które ignorują zakaz zgromadzeń. Dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych bezzałogowce mają możliwość patrolowania również po zapadnięciu zmroku. Wykorzystanie dronów skraca czas kontroli dużych terenów jak również ogranicza liczbę zaangażowanych w to funkcjonariuszy.

Sprawdzanie obecności ludzi podczas kwarantanny
Policja kontroluje obecność w domu osób objętych kwarantanną. Takich osób wciąż przybywa, w przeciwieństwie do liczby funkcjonariuszy. Z pomocą przychodzą drony, które dzięki wykorzystaniu kamery umożliwiają kontrolę przebywania pod adresem domowym na odległość. Dodatkowo, np. we Włoszech drony ułatwiają służbom kontrolę osób zamieszkujących wysokie budynki. Policja telefonicznie wzywa osobę przebywającą na kwarantannie, aby pokazała się w oknie, za którym czeka dron. Dzięki temu funkcjonariusze nie narażają się na kontakt bezpośredni z osobą potencjalnie zarażoną w ciasnej klatce schodowej.

Ostrzeganie przy pomocy komunikatów dźwiękowych
We Francji, Belgii i we Włoszech drony wspierają akcję #zostańwdomu poprzez emisję komunikatów dźwiękowych przypominających mieszkańcom o ograniczeniach w przemieszczaniu się.

Transport urządzeń medycznych
W momencie gdy czas oczekiwania na specjalistyczną aparaturę w ratowaniu życia ludzkiego odgrywa kluczową rolę idealnie spisują się właśnie bezzłogowce. Nie utkną w ulicznym korku, a osoba, która je obsługuje może robić to przy minimalnym zaangażowaniu, korzystając z ustawienia opcji lotu autonomicznego. Siedleccy ratownicy medyczny są w trakcie wdrażania pilotażowego projektu dostarczania defibrylatorów do pacjentów wymagających ich użycia z wykorzystaniem BSP. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji czy drony będą zajmować się dostarczaniem respiratorów np. z jednego szpitala, w którym część sprzętu jest dostępna do innego, gdzie wystąpił nagły niedobór. Takie rozwiązanie jednak jest zdecydowanie szybsze w momentach, kiedy w grę wchodzi ratowanie życia osoby zakażonej koronawirusem z ciężkim przebiegiem niewydolności oddechowej.
To samo może się tyczyć transportu próbek do badań na obecność wirusa z labolatoriów, które nie mają możliwości przeprowadzenia badań nad wieloma próbkami testów jednocześnie.

Sprawdzanie obecności ludzi podczas kwarantanny
Policja kontroluje obecność w domu osób objętych kwarantanną. Takich osób wciąż przybywa, w przeciwieństwie do liczby funkcjonariuszy. Z pomocą przychodzą drony, które dzięki wykorzystaniu kamery umożliwiają kontrolę przebywania pod adresem domowym na odległość. Dodatkowo, np. we Włoszech drony ułatwiają służbom kontrolę osób zamieszkujących wysokie budynki. Policja telefonicznie wzywa osobę przebywającą na kwarantannie, aby pokazała się w oknie, za którym czeka dron. Dzięki temu funkcjonariusze nie narażają się na kontakt bezpośredni z osobą potencjalnie zarażoną w ciasnej klatce schodowej.

Opryski środkami dezynfekującymi
Metoda dezynfekcji z powietrza jest wielokrotnie szybsza niż tradycyjne ręczne opryski wykonywane przez ludzi. W Chinach używano bezzałogowców do dezynfekcji dużych obszarów z satysfakcjonującym skutkiem.

Pomiar temperatury
W Chinach podczas szczytu epidemii drony wyposażone w kamery termowizyjne kontrolowały skupiska ludzi z powietrza i wychwytywały osoby z podwyższoną temperaturą, u których następnie przeprowadzano testy na obecność koronawirusa. W razie pozytywnego wyniku, osoby te były izolowane, aby nie zarażać innych.

Aby jednak powyższe zadania były przeprowadzone skuteczne i, przede wszystkim, bezpieczne potrzebny jest wykwalifikowany operator UAVO. Wszyscy, którzy posiadają świadectwo kwalifikacji mają teraz możliwość aktywnie wesprzeć świat w walce z pandemią. Te osoby, które uprawnień jeszcze nie posiadają zachęcamy do zapisania się na kurs UAVO w formie e-learningowej.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej czeka na zgłoszenia osób, które posiadają uprawnienia do zawodowego latania dronem (czyli posiadają świadectwo kwalifikacji). W najbliższym czasie z chętnymi mają skontaktować się służby.

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych operatorów BSP
➡ https://www.pansa.pl/mozliwosc-zglaszania-deklaracji-swiadczenia-uslug-za-pomoca-dronow-na-potrzeby-walki-z-covid-19-przez-licencjonowanych-operatorow-bsp/

Zgłaszanie deklaracji świadczenia usług z użyciem drona
➡ https://utm.pansa.pl/

Zostaw komentarz

Zaloguj się