Dron to bezzałogowy statek powietrzny (BSP), z angielskiego Unmanned Aerial Vehicle (UAV), którym można odbywać lot w zasięgu lub poza zasięgiem wzroku. Takie urządzenia stają się coraz bardziej popularne i łatwo dostępne. Ale dron to nie tylko rekreacyjna zabawka. Może to być doskonałe narzędzie pracy.

Obecnie drony wykorzystuje się w wielu branżach. Najczęściej spotykamy się z ich zastosowaniem w branży foto/wideo i reklamie, ponieważ umożliwiają wykonanie zachwycających ujęć z powietrza m.in. w sesjach ślubnych oraz wszelkiego rodzaju produkcjach filmowych.

Szerokie zastosowanie dronów ma miejsce w branży bezpieczeństwa. Straż graniczna wykorzystuje je do patrolowania granicy, a tym samym namierzania grup przemytniczych. Dzięki możliwości szybkiego dotarcia w trudno dostępne miejsca, policja “zatrudnia” drony do poszukiwania osób zaginionych oraz wykrywania plantacji marihuany. Z kolei w przypadku ogłoszenia alarmów bombowych BSP mogą zbliżyć się do niebezpiecznego ładunku, aby go zidentyfikować bez narażania życia funkcjonariuszy. Straż pożarna używa dronów do oceny rozległości pożaru w celu zaplanowania odpowiednich działań, a ich specjalistyczne wersje umożliwiają również gaszenie ognia w trudno dostępnych miejscach.

Ciekawym zastosowaniem bezzałogowców jest wykrywanie skomplikowanych do namierzenia pożarów podściółkowych. W takim przypadku zwykła kamera zastępowana jest kamerą termowizyjną, która tworzy mapę termiczną, pozwalającą określić miejsca, w których występują ogniska podściółkowe.

Drony coraz częściej wykorzystywane są w branży fotowoltaicznej. Pozwalają skrócić czas kontroli instalacji z tygodni do godzin. Ponadto, dzięki integracji z nowymi technologiami, potrafią zwymiarować dach z powietrza oraz ułatwiają zarządzanie elektrowniami słonecznymi.
Bezzałogowce będą również używane w badaniach związanych z ochroną środowiska, takich jak ochrona powietrza czy wykrywanie źródeł skażeń. W rolnictwie i leśnictwie już przydają się do sprawdzania liczebności zwierząt czy szacowania szkód w uprawach wyrządzonych przez żywioły (np. po powodziach). W przyszłości oględziny z powietrza pozwolą określić stadium wegetacji roślin czy wykryć rozprzestrzeniające się wśród nich szkodniki.

Bezzałogowe Statki Powietrzne są również przyszłością logistyki. Zyskały na popularności w tej dziedzinie przede wszystkim po tym jak giganty takie jak Amazon zaczęły je wykorzystywać w tzw. logistyce „ostatniego kilometra” do dostarczania małych przesyłek. Loty bezzałogowe są przełomem zwłaszcza w transporcie medycznym, gdzie czas odgrywa kluczową rolę w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych wykorzystano specjalistyczny dron wyposażony w czujniki monitorowania stanu przesyłki do transportu ludzkiej nerki do przeszczepu.

Jak widać na powyższych przykładach zastosowania bezzałogowców są wręcz niezliczone. Rynek dronów powiększa się z dnia na dzień, a dynamicznie rozwijająca się technika pozwala na rozszerzanie zakresu ich działań. Z tego względu umiejętność sterowania dronem oraz uprawnienia do jego fachowej obsługi stają się dla pracodawców bardzo atrakcyjną kwalifikacją.

Jeżeli chcesz uzyskać informacje dotyczące szkoleń z dofinansowaniem - skontaktuj się z nami:
Agnieszka Czajka, tel. 537766285, mail. agnieszka@systemybezzalogowe.pl

Zostaw komentarz

Zaloguj się