Niestrudzenie wyrywane kartki z kalendarza odwdzięczyły się w końcu radosną nowiną- a więc wakacje! Słoneczna pogoda i kilka dni urlopu to idealna okazja, by przeżyć zagraniczną przygodę. Takową trzeba oczywiście uwiecznić, a jak już pewnie zdołaliście się przekonać (nie przypadkiem trafiliście na naszego bloga) świat najlepiej prezentuje się z góry. Zanim jednak beztrosko spakujecie swojego drona i przekroczycie granicę Polski warto zwrócić uwagę na to, z czym wiąże się użytkowanie bezzałogowego statku powietrznego w innych państwach. W nowym cyklu artykułów postaramy się przybliżyć zagadnienie korzystania z dronów za granicą. Na początku poruszymy ogólną problematykę, by następnie móc zwrócić uwagę na regulacje obowiązujące w poszczególnych państwach.

Transport
Pierwszy problem możemy napotkać jeszcze przed dotarciem do celu wycieczki. O ile na wakacje wybieramy się samochodem, autobusem czy pociągiem, to na naszych barkach spoczywa jedynie kwestia zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia naszego sprzętu. Sprawa komplikuje się jednak nieco, gdy drona trzeba zabrać na pokład samolotu. Tutaj problemem nie jest sama konstrukcja (o ile nie przekracza dopuszczalnych rozmiarów bagażu), lecz baterie litowo- polimerowe zasilające urządzenia. Są one uważane za niebezpieczne, dlatego szczegółowe kwestie dotyczące ich transportu zależą od przewoźnika.

Według zaleceń Urzędu lotnictwa cywilnego przewóz dronów zasilanych bateriami litowo-jonowymi/litowo-polimerowymi o pojemności nieprzekraczającej 100 Wh dozwolony jest ich transport w bagażu podręcznym (zalecany) lub rejestrowanym po spełnieniu następujących dodatkowych warunków:
- zabezpieczeniu urządzenia przed przypadkową, niezamierzoną aktywacją,
- zabezpieczeniu urządzenia przed zniszczeniem,
- całkowitym wyłączeniu urządzeń (nie mogą być w trybie uśpienia lub hibernacji).

Nie wolno natomiast przewozić zapasowych baterii Li-Po/Li-Jo "luzem" w bagażu rejestrowanym. Jeżeli planujemy zatem zabrać ze sobą dodatkowe baterie pamiętajmy o tym, by przewozić je w bagażu podręcznym i zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie (np. umieścić je w oryginalnym opakowaniu / okleić odsłonięte terminale/umieścić każdą baterię w oddzielnej plastikowej torbie lub etui ochronnym).

W przypadku wątpliwości zalecamy skontaktowanie się z biurem przewoźnika, który na pewno udzieli niezbędnych informacji. Warto również odwiedzić stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl , gdzie zamieszczono wskazówki dotyczące przewozu bagażu w transporcie lotniczym.

Prawo
Po omówieniu kwestii transportu możemy zająć się głównym zagadnieniem naszego cyklu - różnicami w prawodawstwie . Szczegółowe regulacje dotyczące zasad użytkowania są różne dla każdego państwa. Zagraniczna podróż z dronem powinna być zatem poprzedzona wywiadem na temat panujących w nim praw. Dużo zależy od tego, do jakich celów planujemy wykorzystać naszego drona. Inne zasady obowiązują w przypadku komercyjnego użytkowania, a inne w celach rekreacyjnych i sportowych. Znaczenie ma równie często rozmiar i waga naszego drona. Zwracamy jednak uwagę, że klasyfikacja urządzeń może różnić się od ram przyjętych w Polsce. Poszczególne państwa wprowadzają również różne obostrzenia dotyczące samej specyfiki lotu np. jego dozwolonej wysokości, z którymi należy się zapoznać przed wykonywaniem lotu. Dla przypomnienia podkreślimy także, że nie wszędzie latanie jest dozwolone. Okolice baz wojskowych, czy lotnisk to miejsca, w których nie należy sięgać po drona. Warto zatem umieć rozczytać mapy stref przestrzeni powietrznej, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli sprawia to trudności zapraszamy na nasze szkolenia, podczas których Trenerzy ze szczególną uwagą omawiają tematy związane z analizą stref powietrznych. Szczegóły znajdziecie pod linkiem https://szkolenia.systemybezzalogowe.pl/19-oferta-szkolen

UE
Jeżeli wakacje planujecie spędzić na terenie Unii Europejskiej, to powinniście wiedzieć, że chociaż UE dąży do ujednolicenia praw dotyczących lotnictwa bezzałogowego, to według założeń dojdzie do tego prawdopodobnie dopiero latem roku 2020. Na chwilę obecną prawo to jest ustanawiane na szczeblu krajowym. W kolejnych częściach cyklu z pewnością weźmiemy pod lupę prawo panujące w najchętniej odwiedzanych europejskich krajach. Bardzo rzetelne informacje dotyczące szczegółowych regulacji można znaleźć również na stronie http://dronerules.eu/pl/recreational/regulations . Tak więc czekamy na wasze propozycje – gdzie najchętniej spędzacie urlop? 

Poza UE
W przypadku podróży, które wykraczają poza teren Unii Europejskiej problemów przybywa. Pierwsza istotna kwestia to prawo wnoszenia urządzeń na teren danego państwa. Jak się okazuje, nie wszędzie jest to legalne. W Maroku, aby pełnoprawnie wnieść drona potrzeba specjalnego urzędowego zezwolenia. Według panującego tam prawa drony, które zostały "nielegalnie" przetransportowane na teren Maroka, ulegają bezzwrotnej konfiskacie. Niektóre państwa nie zabraniają wwozić bezzałogowych statków powietrznych na swoje terytorium, jednak nielegalne jest tam użytkowanie tego rodzaju urządzeń. Specjalnego pozwolenia potrzeba chociażby w popularnym turystycznie Egipcie. W przypadku krajów egzotycznych warto sprawdzić panujące prawa z wyprzedzeniem, gdyż czas na wydanie decyzji urzędowych może się wydłużyć nawet do dwóch miesięcy (np. w przypadku rejestracji drona w Tajlandii). Problemem bywa również, w niektórych przypadkach, nie samo latanie dronem, a wykorzystywanie go w celu nagrywania/robienia zdjęć. Czasem zdarza się więc, że w danym państwie latać – owszem - można, ale tylko jeżeli kamera zostanie z nami na ziemi.

Jak z pewnością zauważyliście - co kraj to obyczaj i niestety czasem trudno odnaleźć się w natłoku informacji. Gdzie warto zatem szukać regulacji prawnych dotyczących poszczególnych państw na całym świecie? Najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy o prawie dot. użytkowania dronów będą z pewnością strony urzędowe państw docelowych – odpowiedniki np. polskiego ULC. Zdarza się jednak, że regulacje nie zostały przetłumaczone na język angielski. Z pomocą przychodzą wtedy strony takie jak:

https://droneregulations.info/index.html

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OkEtyCaGNjKhLeMr6L2IU975SP8&ll=61.92927447028691%2C68.25527602506784&z=4

Wreszcie, chociaż prawo prawem, to nie zapominajmy również o ogólnych zasadach związanych z użytkowaniem bezzałogowych statków powietrznych. Jeżeli zamierzamy z ich użyciem fotografować lub filmować, to miejmy na uwadze przepisy dotyczące prywatności i ochrony danych osobowych – omawialiśmy dla Was już ten temat. Należy mieć świadomość, że jako operatorzy drona ponosimy pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas lotu, więc apelujemy o zdrowy rozsądek podczas wakacyjnych szaleństw dronami. Mamy nadzieję, że powyższy wstęp pomógł Wam oswoić się nieco z tematyką użytkowania dronów poza terenem Polski.

Zostaw komentarz

Zaloguj się