Każdego roku w okresie jesienno-zimowym mamy do czynienia z trującym smogiem źle wpływającym na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nic więc dziwnego, że władze miast czy gmin wykorzystują wszelkie dostępne technologie w celu redukcji tego problemu. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do identyfikacji źródeł problemu jest dron wyposażony w mobilne laboratorium do pomiaru jakości powietrza. 
 
Czy nadal uważasz, że ochrona powietrza nie ma znaczenia?

Zanieczyszczenie powietrza uznawane jest za dziewiąty czynnik powodujący ryzyko zagrożenia zdrowia. Toksyczne substancje, wydzielane podczas niskiej emisyjności gazów i pyłów, osiadając na roślinach i w glebie pogarszają stan zieleni, powodują zakwaszenie i obciążenie metalami ciężkimi gleb i wód, podtruwając tym samym zwierzęta i ludzi. Skażenie powietrza przyczynia się również do spadku plonów w rolnictwie przez zmniejszoną przezroczystość powietrza i przepuszczalność promieni słonecznych przez atmosferę. Innym negatywnym zjawiskiem jest wzrost temperatury atmosfery. Istotną kwestią jest możliwość scharakteryzowania zanieczyszczenia powietrza, pod względem jego pochodzenia, stanu zmieszania, wielkości i składu chemo-fizycznego oraz jego reakcyjności dla jakości powietrza jak i zmiany klimatu.
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), dzięki zamontowanym czujnikom (sensorom) oraz zasobnikom do pobierania próbek powietrza są w stanie dostarczać dokładnych informacji na temat rozkładu zanieczyszczeń w atmosferze, a to z kolei pozwala na wnikliwą analizę składu powietrza w konkretnych warstwach atmosfery.
Dzięki nowoczesnej technologii można błyskawicznie zlokalizować mieszkańców bądź zakłady przemysłowe spalających niedozwolone odpady. Zestaw czujników zamontowany na pokładzie drona jest w stanie zmierzyć np. stężenie pyłu zawieszonego, lotnych związków organicznych i ozonu. Sprzęt daje możliwość wykonywania pomiarów interwencyjnych, kontrolnych i naukowych.
 
A jak wygląda taki pomiar w praktyce? Czy opłaca się być Pilotem drona?

W sezonie grzewczym wykonywane są najczęściej pomiary interwencyjne i kontrolne. Specyfika tych pomiarów wymusza konieczność podlatywania bezpośrednio w sąsiedztwo kominów. W przypadku pomiarów naukowych profil lotu może, ale nie musi, być odmienny.
A jak wygląda taki pomiar w praktyce? Zwykle do gminy trafia zgłoszenie o spalaniu prawdopodobnie toksycznych odpadów na obszarze przedsiębiorstwa lub prywatnych posesji. Po wstępnej weryfikacji zgłoszonego obszaru pracownik gminy zgłasza zapotrzebowanie na pomiary z wykorzystaniem dronów. Jeżeli gmina posiada dron do takich akcji to zostaje wykonany przelot, a jego dokumentacja  trafia do dedykowanej aplikacji. W przypadku braku sprzętu zostają zamówione usługi w specjalistycznych firmach. Wówczas przelot jest dokonywany przez wykwalifikowanych pilotów. Pilot drona wykonujący loty może zarobić w ten sposób ok. 500-1000zł/dzień, a posiadając własny, profesjonalny sprzęt jest to nawet ponad 300 zł za godzinę. Z kolei zleceniodawca zyskuje na tym, że dokładna dokumentacja zdarzenia jest dostępna w aplikacji i systemie online „od ręki”, co umożliwia podjęcie szybkich działań. W przypadku stwierdzenia podwyższonych stężeń pyłów czy substancji jest uzasadniona konieczność pobrania próbek ze wskazanego paleniska i przekazania ich do badań laboratoryjnych.


Fot. Fotoacc Studio filmowe
 
A jakie są korzyści wynikające z badań nad jakością powietrza za pomocą dronów?

Po pierwsze :
Przekładają się one na stosunkowo niskie koszty zakupu oraz eksploatacji sprzętu pomiarowego, elastyczność doboru czujników, specyfikacje wyposażenia czy możliwość zmiany modelu drona.

Po drugie:
Bezzałogowce pozwalają na oszczędność czasu w uzyskaniu niezbędnych informacji i są gwarancją bezpieczeństwa dla personelu obsługującego aparaturę. Drony dają możliwość wykonywania pomiarów w środowisku zanieczyszczonym radiologicznie, biologicznie, chemicznie lub przez gazy wulkaniczne przy zachowaniu bezpiecznej odległości operatora. 

Fot. Fotoacc Studio filmowe
 
No dobrze…a czy są jakieś wady?

Niestety pojawiają się też wady wynikające ze stosowania dronów do oceny jakości powietrza.  Są to między innymi:
- ograniczony czas trwania lotów,
- względnie niewielka ładowność,
-ograniczona dostępność specjalistycznych czujników czy pokładowej aparatury pomiarowej a ograniczone wielkości sensorów ograniczają dokładność i selektywność pomiaru.

Na chwilę obecną nie ma uniwersalnego w pełni kompletnego pakietu prawnego dla zastosowań dronów w ochronie środowiska, dlatego wymagane jest stworzenie zintegrowanego, spójnego systemu wymiany informacji. Kiedy to nastąpi? Nie wiemy…
 
Wiemy jednak, że jest duży potencjał w tym sposobie badania jakości powietrza dzięki ciągłemu rozwojowi. Największą zaletą i przewagą wykorzystania technologii dronowej nad tradycyjnymi pomiarami jest możliwość niedrogiego i relatywnie prostego dotarcia tam, gdzie do tej pory pomiary były niemożliwe lub trudne, pracochłonne i kosztowne.
 
To jak? Może warto zostać Pilotem i w ten sposób pomóc środowisku?


 

Zostaw komentarz

Zaloguj się